Könyv adatlap

Biológiai gyakorlatok és vizsgálatok

Kiadói kód:
MK-2829-9
Szerző(k):
Dr. Müllner Erzsébet
Megjelenés:
2003
Nyelv:
magyar
Oldal:
200

Kevés a megfelelően felszerelt laboratórium és kevés az eszköz; alig vannak tanárok munkáját segítő asszisztensek; nincs elég idő az előkészítésre és hely az előkészített anyagok, eszközök tárolására.
Egy tanulókísérleti óra nagy öröm a diáknak és nagy gond a tanárnak. Az ilyen óra előkészítése sok munkát, gondos tervezést, szervezést igényel. Ebben nyújthat hatékony segítséget egy előre elkészített írásos útmutató, a tanulók által jól használható segédkönyv, amely biztosítja az önálló tanulói tevékenységet. Így a tanulók szívesen dolgoznak, a tanár időt takarít meg, és nem utolsósorban könnyebbé saját teszi a munkáját az órán.
Müllner Erzsébet mint gyakorló pedagógus, hosszú évek iskolai tapasztalata alapján dolgozta ki a tanulókísérleteket egyszerűbbé, gyorsabbá és hatékonyabbá tévő segédkönyvét. Mit tartalmaz ez a könyv, mitől más, mitől hatékony? A biológia oktatásához szükséges legfontosabb kísérletek leírását tartalmazza. Az egyes kísérletek ""feladatlapok"" formájában kerültek feldolgozásra, felhasználásukkal a tanulókísérleti órák a tanulási folyamat irányított, eredményes formájává válnak.
Minden feladatlap egységekre tagolható:
- Bevezetés - a legfontosabb elméleti tudnivalók összegzése, a probléma felvetése. A szükséges anyagok és eszközök felsorolása.
- Az előkészítés és a kísérletek elvégzésének időigénye.
- Kivitelezés - a munka menetének részletes leírása.
- Észlelés - az elvégzett munkából következő objektív megfigyelések.
- Értékelés - magyarázat keresése, következtetések levonása, általánosítások megfogalmazása.

A feladatlap elsősorban a témául választott biológiai ismeretanyagot közli a tanulókkal; amennyire ez lehetséges, kísérleti úton. Másodsorban igyekszik a diákokban kialakítania biológia tudományának ismeretszerző módját, azaz képessé tenni őket arra, hogy a végzett kísérletek alapján a természeti jelenségeket megfigyeljék válasszák ki az érzékelhető jelenségek közül a legjellegzetesebbeket, próbálják megérteni és értelmezni a látott és észlelt változásokat. Mindezekből tudjanak következtetéseket levonni, a szerzett ismereteiket próbálják meg alkalmazni, és más hasonló jelenségekre kiterjeszteni.
A könyv kísérletei között egyaránt találunk az általános- és középiskolai biológiaórákhoz illeszkedőt, számos közülük az érettségi gyakorlati tételeihez is jól használhatók. Mindegyik kísérlet átlagos felszereltségű iskolában, átlagos felkészültségű tanulócsoporttal is elvégezhető.

A kiadvány fő témakörei: Bevezetés a mikrotechnikába; A sejt anyagait felépítő elemek kimutatása; Kolloid állapot vizsgálata; Lipidek vizsgálata; Szénhidrátok kimutatása és biológiai szerepük; A fehérjék tulajdonságainak vizsgálata; Enzimek vizsgálata; Az enzimek mint biokatalizátorok; A fotoszintézis vizsgálata; Lebontó folyamatok vizsgálata; Az ozmózis jelensége; Növényi sejtalkotók vizsgálata I.; Növényi sejtalkotók vizsgálata II.; Növényi sejtalkotó vizsgálata III.; Moszatok, gombák, mohák morfológiai vizsgálata; A hatásos növények vegetatív szerveinek vizsgálata; Gerinctelen állatok mikroszkópos vizsgálata; A földigilisztavizsgálat; A csótány vizsgálata; A hal külső és belső szerveinek vizsgálata; A madár szerveinek vizsgálata; Emlős állat vizsgálata; Növénytani vizsgálatok; Táplálkozáskémiai vizsgálatok; Emlős állat vizsgálata; Növénytani vizsgálatok; Táplálkozáskémiai vizsgálatok; A légzés vizsgálata; A vérrel kapcsolatos vizsgálatok; A vérkeringés vizsgálata; A kiválasztással kapcsolatos vizsgálatok; A mozgás vizsgálata; Érzékelés-élettani vizsgálatok; Az élőlények környezetének vizsgálata I.; Az élőlények környezetének vizsgálata II.