Könyv adatlap

Nyelvtan-helyesírás I-II. - Munkáltató tankönyv a 3. osztály számára

Kiadói kód:
CA-0308
Szerző(k):
Bodnár Ilona
Megjelenés:
2014
Nyelv:
magyar
Oldal:
340

A következő szófajtákat tárgyalja részletesen: főnév (köznév és tulajdonnév) hozzá kapcsolódóan: névelő, névutó-, ige ennek kapcsán: igekötő és személyes névmás-, melléknév, számnév. A tankönyvet év végi szófaji összefoglaló feladatsor zárja.
Mi az erénye ennek a nyelvtankönyvnek? Az, hogy rendkívül gyakorlatias. A szerző a saját oktatási tapasztalata alapján rengeteg jó és ötletes, játékos feladatsort állított össze, és ezek segítségével a tanulók könnyebben sajátíthatják el az anyanyelvi ismereteket. Nem kell a tanítónak máshonnan (esetleg önálló feladatgyűjteményekből) összekeresgélnie a gyakorlatokat, itt egész tárát kapja a fölkínálható lehetőségeknek, s ezek közül mindenki kedvére válogathat. A szöveget 300-nál is több rajz teszi hangulatossá. E bőség miatt döntött a kiadó úgy, hogy a munkatankönyvet két kötetben jelenteti meg.
A szerző nagy gondot fordít a helyesírásra; aki ebből a tankönyvből tanul, az remélhetőleg jó helyesírási készséggel jut majd a következő évfolyamba.

A kiadvány fő témakörei: Beszédünk és írásunk; A betűk; magánhangzók - mássalhangzók; A szófajok; A főnév: meghatározása, fajtái; A tulajdonnevek fajtái; A tulajdonnevek helyesírása; A személynevek helyesírása; Az állatnevek helyesírása; A földrajzi nevek helyesírása; Égitestek, bolygók, csillagképek nevei; Az intézménynevek helyesírása; A címek helyesírása; A márkanevek helyesírása; A kitüntetések, díjak helyesírása; Gyakorlás; A főnév toldalékai; A főnév többes száma; A kötőhatározó; A főnév -t ragja; A főnév -ba, -be; -ban, -ben ragja; A főnév -n; -on, -en, -ön ragja; A főnév -nál, -nél ragja; A főnév -hoz, -hez, -höz ragja; A főnév -ra, -re ragja; A főnév -ból, -ből; -ról, -ről; -tól, -től ragja; A főnév -val, -vel; -vá, -vé ragja; A névelő; A névutó
Az ige; Az igék ragozása; Az igei személyragok; Az igeidők; Az igeidők jelei; A múlt idő jele; Hogyan fejezhetjük ki a jövő időt?; Gyakorlás; Az igék helyesírása; Az igekötők; Az igekötős igék helyesírása; Összefoglalás, gyakorlás; A melléknév; A melléknév fokozása; A melléknevek helyesírása; A szóvégi -ó, -ő, -ú, -ű; J vagy ly?; A toldalékos melléknevek; Az -i képzős melléknevek; Összefoglalás, gyakorlás; A számnév; A számnév két fajtája: határozott - határozatlan; A határozott számnév; A számnevek helyesírása; A keltezés; A számnevek toldalékai